HÍREK

„Tehetség a modern futballban” – klubmenedzserünket kérdezték az idei Football Fórumon

2024-04-25

„Tehetség a modern futballban” – klubmenedzserünket kérdezték az idei Football Fórumon

A tavalyi évhez hasonlóan ismét megrendezték a Football Fórumot. A Groupama Arénában megtartott rendezvény idén is jelentős hazai és nemzetközi érdeklődésre tartott számot.

Az angol nyelvű pódiumbeszélgetés házigazdája a holland műsorvezető Gijs Beenker vendégei Mauro Leo, az AS Roma sportigazgatója, Andor Fistonic a horvát NK Istra fejlesztési igazgatója és az MTK Budapest klubmenedzsere Polyák Balázs voltak.

A Hall of Topscorers teremben megrendezésre kerülő beszélgetés hívószava a „Tehetség a modern futballban” volt. Ennek a témának az alapvetése, hogy a hatalmas verseny miatt egyre nehezebb a játékosok megszerzése az átigazolási piacon, így felértékelődik a saját nevelésű labdarúgók szerepe, és az is, ha egy klub ezt az utat választja. Az MTK Budapest törekvései ismertek, köztudott, hogy a Sándor Károly Labdarúgó Akadémia adta a legnagyobb számban játékost az elmúlt bő két évtizedben a magyar válogatottnak, a hazai bajnokságnak és adja meg a lehetőséget évről évre az új generációnak.

„A kulcs ma már a pre-akadémiai rendszerünkben van”

Polyák Balázst először arról kérdezték, milyen nehézséget okoz, illetve okoz-e nehézséget a tehetségek megtalálása és felépítése mellett az, hogy őket sikerüljön megtartani, mennyire nehéz elérni, hogy ők hosszabb időre is az akadémián vagy a felnőtt csapatunknál maradjanak.

Az MTK nagy múltú tradicionális budapesti klub, aminek már sok éve kimondott elsődleges célja a játékos nevelés és képzés. Ez világos irányvonal, ami a magyar labdarúgásban és a nemzetközi szintéren is ismert. Az egész klub ezen eszme alapján működik. Az első csapat és akadémia egy testként működik. Ehhez nagyon fontos a megfelelő szakemberek megtalálása. Az U6-os edzőtől a vezetőedzőig mindenki egy közös célért, egységes filozófia mentén dolgozik és tudja szerepét a gépezetben. Ez elengedhetetlen a mi modellünkben. Kimondott célunk, hogy az utánpótlásból juttassunk el a játékosokat az első csapatba. Ez addig működik, amíg a gyerekek és szüleik azt látják, hogy nálunk be lehet lépni a felnőtt futball ajtaján. A kulcs ma már a pre-akadémiai rendszerünkben van. A célunk, hogy már egészen fiatalon fejlesszük a csapatainkat, és a legjobb játékosokat inspiráló kihívás elé állítsuk. Azzal tisztában kell lenni, hogy nincsen biztos recept. Minden játékos és minden életút más és más. Nem szabad senki pályafutását másolni és türelmetlennek lenni. Ennek elfogadásához nyitott gondolkodás kell, mind az edzők, a játékosok, a szülők és a vezetők részéről is.

„A labdarúgást labdarúgással kell oktatni”

Témaként merült fel az is, hogy hogyan lehet nyomon követni a mai világban legjobban a tehetségek fejlődését az évek során, és mely adatokat figyeljük leginkább annak érdekében, hogy a játékosokról dönteni tudjunk.

–⁠ ⁠Innovatív klub vagyunk, hiszünk a legújabb technológiákban, mérésekben. Használjuk őket a mindennapokban. Analizálunk és elemzünk. De nem szabad elfelejteni, hogy minden adat csak a futball után jön. A játékot érteni is kell. A labdarúgást labdarúgással kell oktatni. A fontossági sorrendet pedig nem szabad felcserélni.

„Nem tekinthetsz csak munkahelyként, pénzkereseti lehetőségként a focira”

A többi résztvevő mellett Polyákot arról is kérdezték, mi a legfontosabb tanácsa azoknak a fiataloknak, akik profi játékosok szeretnének lenni.

–⁠ Két nagyon fontos összetevő van, elsősorban nagyon kell szeretni a sportágat. A másodikat pedig nagyon jól mondta egy 90-es években, Magyarországra érkezett finn edző, Maarti Kuusela, aki később bajnok is lett. Érkezése után nem sokkal megkérdezték, hány szót tud már magyarul. Azt mondta, hármat: munka, munka, munka… Ez a befektetett munka pedig azért kell, hogy később a hobbid lehessen a hivatásod.

Kapcsolódó cikkek

következő Mérkőzés

2024-11-27 14:00 SÁNDOR KÁROLY LABDARÚGÓ AKADÉMIA

MTK U19

VS

BUDAPEST HONVÉD-MFA U19

Ne maradjon le egy eseményről sem! Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Szponzorok